W ramach obchodów MMBSz biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do włączenia się w akcję i konkursy: „Laurka dla biblioteki”- konkurs plastyczny dla klas I-III i „Jesienny portret z książką” – konkurs fotograficzny dla klas IV-VIII.

Od połowy października do 19 listopada br. tworzyliśmy w naszej szkole „Książkową listę przebojów”, czyli książek, które uczniowie najchętniej czytają. W tym celu zaprosiliśmy wszystkich do głosowania na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym.

Oto wykaz książek, które wywarły na uczniach największe wrażenie, które ich zainteresowały i które poleciliby swoim kolegom i koleżankom.

Na pierwszym miejscu znalazły się książki z cyklu „Magiczne drzewo” autorstwa Andrzeja Maleszki. Na podstawie „Magicznego drzewa” Andrzej Maleszka wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony EMMY AWARD i dziesiątkami innych nagród. Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia……
Drugą lokatę zajęła książka z serii książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling- ”Harry Potter i Insygnia Śmierci”.

Akcja Harry’ego Pottera toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości. Głównym bohaterem jest Harry Potter, sierota wychowany w spokrewnionej rodzinie mugoli. W wyniku zamordowania jego rodziców przez Lorda Voldemorta, który w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o swojej przynależności do świata czarodziejów. Chłopiec rozpoczyna siedmioletnią edukację w Szkole Magii i Czarodziejstwa o nazwie Hogwart, gdzie poznaje przyjaciół Rona i Hermionę oraz stawia czoła kolejnym przygodom.
”Harry Potter i Insygnia Śmierci”- Harry, Ron i Hermiona wyruszają odnaleźć horkruksy, dzięki którym Voldemort zapewnił sobie nieśmiertelność. Muszą je wszystkie zniszczyć, by go pokonać.

Na trzecim miejscu znaleźli się „Wojownicy” Erina Huntera- seria utworów fantastycznych autorstwa Kate Cary, Cherith Baldry, Vicky Holmes oraz Tui T. Sutherland, występujących pod wspólnym pseudonimem Erin Hunter. Opowiada o kotach, żyjących w czterech Klanach: Pioruna, Rzeki, Wiatru i Cienia.

Kolejną książką, która znalazła się na „Książkowej liście przebojów” jest „Ania z Zielonego Wzgórza” – seria powieści młodzieżowych autorstwa ” Lucy Maud Montgomery, opowiadająca o losach Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea przez rodzeństwo Marylę i Mateusza Cuthbertów.
Następną propozycją jest ”Baśniobór” Brandona Mulla. „Baśniobór” to cykl książek z gatunku fantasy autorstwa Brandona Mulla przeznaczonych dla młodszych Czytelników.

Serię rozpoczyna tom, w którym poznajemy Kendrę i Seth, rodzeństwo mające spędzić wakacje u dziadka. Nie są to ich wymarzone wakacje, gdyż dziadek to despota, wciąż czegoś zakazuje, co nie podoba się wnukom. Staruszek okazuje się być strażnikiem magicznej krainy Baśniobór, która jest schronieniem dla czarodziejskich stworzeń. Mieszkają tam trolle, czarownice, chochliki i wróżki. Dzieci łamią zakaz zbliżania się do lasu i uwalniają złe moce, z którymi teraz przyjdzie im walczyć. Bohaterom przyjdzie sprostać licznym trudnościom. Będą musieli pokonać Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej, uwolnić się od klątwy, a także uratować cały świat. Autor stworzył niezwykły świat magii i fantazji przeplatający się ze światem rzeczywistym.

Na uczniowskiej „liście przebojów” znalazła się też „Opowieść wigilijna”, opowiadanie Charlesa Dickensa nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Książka ukazała się po raz pierwsz w grudniu 1843 roku, z ilustracjami Johna Leecha. Tłumaczona wielokrotnie i wydawana jako ”Opowieść wigilijna” lub zgodnie z oryginalnym tytułem jako „Kolęda prozą”.

„Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy to także wybór uczniów, to niezwykła opowieść o, wydawałoby się, całkiem zwykłym chłopcu. Adasiowi Niezgódce wszystko wypada z rąk, nic się nie udaje, wciąż są z nim problemy, dlatego rodzice postanawiają wysłać go do Akademii Pana Kleksa. W tej tajemniczej szkole uczy Pan Kleks, którego pedagogiczne metody bardzo różnią się od tych spotykanych w zwykłej szkole. Dzięki nauce w Akademii Adaś odkrywa w sobie talenty i umiejętności, o które się nie podejrzewał. Adaś wraz z kolegami przeżywa fantastyczne przygody. Pan Kleks natomiast przede wszystkim chce nauczyć swoich podopiecznych samodzielnego myślenia i to doskonale mu wychodzi.

Ponadto uczniowie polecali następujące książki:
„Ten obcy”- Irena Jurgielewiczowa „Pamiętnik Czarnego Noska”- Janina Porazińska „Nowe przygody Mikołajka”- Jean-Jacques Sempé, René Goscinny „Trenuj z Krzychem”- Krzysztof Golonka

Spośród osób biorących udział w głosowaniu na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym, wylosowano zwycięzcę- została nim uczennica klasy 6- Ania Znamirowska.

Natalia Mamoń otrzymała nagrodę za udział w konkursie „Jesienny portret z książką”, a laureatami konkursu plastycznego dla klas 1-3 zostali: Nikola Grela z klasy pierwszej i Wiktoria Knapik z klasy trzeciej.