W piątek, 4 stycznia uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Krakowie. Odwiedzili Dom Jana Matejki, który mieści przy ulicy Floriańskiej. Tam uczestniczyli w warsztatach „Stańczyk i dwie wieże. Krakowskie legendy”.  Mieli okazję zobaczyć, jak mieszkał najwybitniejszy przedstawiciel malarstwa polskiego historycznego Jan Matejko  i przypomnieli sobie  legendy „O smoku wawelskim”, „Głowy wawelskie” „O wieżach Kościoła Mariackiego”. W pomieszczeniach, w których żył i umarł malarz, mogli zobaczyć jego obrazy i rysunki, a także meble, przedmioty codziennego użytku, a także rzeczy osobiste i stare fotografie. Na koniec w grupach tworzyli własne książki dotyczące poznanych legend.  Dom Jana Matejki nie był jedynym muzeum, które odwiedzili tego dnia. Udali się również do Muzeum Historycznego  i obejrzeli wystawę „Szopki krakowskie”.   W  tym dniu  byli również na Rynku  Głównym w Krakowie, gdzie podziwiali Sukiennice i Kościół Mariacki. Zrobili sobie  wspólne zdjęcie pod pomnikiem znakomitego polskiego poety Adama Mickiewicza.