W sobotę (5.09.2020) w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dziewiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi ponad 60 aktorów, między innymi, Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz i Rafał Zawierucha.

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji. „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji   i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent. Zaznaczył, że bardzo mu zależy na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie                          i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. „Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji  i pomysłowości, również   z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji” – dodał w liście Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego  i polskie nowele.

Link do strony Narodowego Czytania 2020:  https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

Źródło: https://www.zachod.pl/218629/w-sobote-narodowe-czytanie-balladyny-juliusza-slowackiego/