– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?                                                                                                                                                                                                        – Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

„Kubuś Puchatek” A. A. Milne

Biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników zestawienie kilku tytułów wzruszających historii, które z pewnością ich zainteresują. Oto niektóre z nich:

  1. Paweł Beręsewicz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”

„Już pierwszy dzień w szkole, po powrocie z wakacji, zapowiada, że nowy rok może być dla Jacka Karasia niezwykły. Oto w klasie pojawia się nowa uczennica – Kasia. Właśnie wróciła z Nowego Jorku, jest ładna, bystra i pewna siebie. Do tego, jak szybko się okaże, zna się na piłce nożnej i nie boi się dżdżownic! Wszystko to sprawia, że męska część klasy zaczyna zabiegać o jej względy. Dla Jacka to dodatkowe wyzwanie. Bo nie tylko Kasię polubił, on się w niej zakochał! Ale czy zdoła wygrać wyścig do jej serca?”

  1. Paweł Beręsewicz „Kiedy chodziłem z Julką Maj”

To książka, która opisuje typowe dla nastolatków problemy m.in. pierwsze zauroczenia. Bohater książki, piętnastoletni Jacek, zakochuje się w swojej koleżance Julce.  W zakochiwaniu ma już pewne doświadczenie, zdobył je jeszcze w szkole podstawowej („Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”). Tylko że zakochiwanie to dopiero początek drogi. Jak już się kogoś zakocha, to potem trzeba z tym kimś chodzić, a to jest o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać…

  1. Paweł Beręsewicz „Na przykład Małgośka” (kategoria wiekowa: 8+)

”Obóz tenisowy to niezła szkoła życia. Można się dowiedzieć, jak polubić kolegę-snoba. Albo – jak uwolnić białogłowę z objęć wampira. Lub – jak pogadać z dziewczyną tak po prostu, jak z człowiekiem, a nie – obiektem westchnień. Słowem – dwa tygodnie intensywnych treningów – i jesteś o jakieś… 5 lat starszy! Nawet jeśli nie urosłeś ani o milimetr”.

  1. Irena Jurgielewiczowa, „Te obcy”

Piękna i mądra opowieść o dorastaniu. Klasyka literatury, którą powinien znać każdy! Czwórka przyjaciół spędzających wakacje w Olszynach ma swoje ulubione miejsce spotkań – małą wysepkę, o której poza nimi nikt nie wie. Jednak pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy intruz, a wakacyjna przygoda zamienia się  w prawdziwą lekcję życia. Powieść „Ten obcy” ukazała się w 1961, przez pewien czas figurowała na liście lektur szkolnych, a dzisiejsze nastolatki sięgają po nią po prostu dlatego, że to książka, którą warto przeczytać. Bo są takie tematy, które zawsze i wszędzie będą aktualne, a przyjaźń, odpowiedzialność, wybory moralne  i trudne relacje z dorosłymi należą do nich z całą pewnością.

  1. Marcin Pałasz, „Wszystko zaczyna się od marzeń” (kategoria wiekowa: 7+)

„Asia i Maciek są przyjaciółmi. Razem pakują się w tarapaty, i razem ratują się z opresji. Zawsze są za sobą, czy to trzeba przejść przez ciemny tunel, czy obłaskawić leśnego diabełka, czy postawić się niemiłej koleżance z klasy. Są odważni, pomysłowi i prawie zawsze dobrzy! To wcale nie takie trudne, bo co dwie głowy (i dwa serca), to nie jedna!”

Źródło opisów:

https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/wszystko-zaczyna-sie-od-marzen

https://calapolskaczytadzieciom.pl/ksiazka/jak-zakochalem-kaske-kwiatek/

https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/na-przyklad-malgoska

https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/ten-obcy-irena-jurgielewiczowa

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4867702/kiedy-chodzilem-z-julka-maj