Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku.

Przez kilka lat obchody odbywały się w czwarty poniedziałek października, a od roku 2008 r. trwają przez cały miesiąc.

Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach tegorocznych obchodów nasza biblioteka zaprasza:

* uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie na LOGO, które będzie jej wizytówką i znakiem.

Celem konkursu jest wybór, spośród zgłoszonych prac, najlepszego znaku graficznego, który stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej biblioteki szkolnej. Pośrednim celem jest kształtowanie wrażliwości estetycznej i artystycznej oraz rozwijanie kreatywności uczniów;

* uczniów klas 2-3 do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym pt. Baśniowy świat.

Literatura:

H. Ch. Andersen Baśnie

J. W Grimm Baśnie dla dzieci

Wybór baśni polskich

*przedszkolaków, uczniów klas 1-8, nauczycieli i rodziców uczniów do wzięcia udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Akcja jest realizowana w ramach MMBSz i kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Organizator: Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp.