31 października br. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie akcji ,,Odblaskowa szkoła”.

Spotkanie rozpoczął Międzyklasowy Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły reprezentujące klasy I – III. Uczniowie, rozwiązując kolejne zadania, wykazali się znajomością elementarnych przepisów drogowych oraz zasad zachowania się na drogach (w terenie zabudowanym i niezabudowanym, w dużym ruchu ulicznym, na przejściach dla pieszych, itp.).

Komisja, dopiero po dogrywce, wyłoniła zwycięzcę. Została nim klasa I.

Turniejowe zmagania, które upłynęły w pełnej emocji atmosferze, zwieńczyła krótka, przygotowana przez klasę IV, inscenizacja pt. „Jak Jacek kupował zeszyt”, przypominająca pięć zasad przechodzenia przez jezdnię.

W tym dniu również został rozstrzygnięty konkurs wiedzy o ruchu drogowym dla klas V – VIII oraz konkurs plastyczny dla klas I – IV „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – Bądź widoczny!” (projekt znaku zachęcającego do noszenia odblasków).

Finalistami konkursu wiedzy o ruchu drogowym zostali:

I miejsce – Natalia Mamoń, kl. VI

II miejsce – Aleksandra Mleczek, kl. V

III miejsce – Jeremi Witko, kl. VIII.

Nadrzędnym celem konkursu plastycznego było propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się dzieci po drodze, zastosowanie zasad bezpieczeństwa w praktyce oraz zwrócenie uwagi dzieci na obowiązek noszenia odblasków, zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowym. Pośrednim celem była aktywizacja uczniów i rozwijanie ich wyobraźni.

Prace konkursowe zostały ocenione pod względem zgodności z tematem, komunikatywności dla przeciętnego odbiorcy, estetyki pracy i samodzielności.

Z 16 prac Komisja wybrała 4 najciekawsze:

I miejsce – Jan Nienartowicz, kl. III

II miejsce – Michał Freiberg, kl. IV

III miejsce – Katarzyna Mrowiec, kl.I

Wyróżnienie – Nikola Grela, kl. II

Wszyscy finaliści zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami.

 W ramach prowadzonej akcji propagującej bezpieczeństwo dzieci na drodze przygotowano gazetkę ścienną; w szkole działał Odblaskowy Patrol. Tytuł „Najbardziej odblaskowej klasy” otrzymała klasa III.

Mamy nadzieję, że powyższe działania podjęte przez szkołę zwiększyły świadomość uczniów jako jednych z wielu uczestników ruchu drogowego.