Nadeszła wiosna, więc czas na wiosenne propozycje naszej biblioteki.

Proponuję zacząć wiosenne spotkanie z książką od utworu Drzewołazki, czyli o tym, co każde dziecko powinno wiedzieć, zanim wejdzie na drzewo, którego autorem jest Cecylia Malik- artystka, aktywistka i doświadczona drzewołazka- podpowie Wam, jak wejść na pierwszy konar i zaprzyjaźnić się z drzewami.

Drzewołazkiami z pewnością zainteresują się czytelnicy w wieku 8-12 lat.

„Na podwórku pod blokiem Anielki i Antosi rośnie potężny jesion. Pewnego dnia w jego gałęziach zjawia się zagadkowa postać – to nieustraszona drzewołazka Ludka. Wraz z nią dzieci odkrywają, ile tajemnic i skarbów kryje się w koronach drzew: jesion to świetna kryjówka, z wierzbowych witek powstają bransoletki o magicznych właściwościach, a z kwiatów akacji można usmażyć najprawdziwsze placki. Tymczasem na drzewo rosnące na podwórku czyha niebezpieczeństwo…”

źródło opisu : https://ksiegarnia-tuliszkow.pl/drzewolazki

Druga propozycja przeznaczona jest dla czytelników klas 4-6: Pajączek na rowerze autorstwa Ewy Nowak.

Pajączek na rowerze to historia dzieci, które początkowo się nie lubią, ale szybko okazuje się, że potrafią się porozumieć. Uczucie, które się miedzy nimi rodzi, jest dla nich zupełnie nowe i trudne. Oprócz tego mają mnóstwo innych kłopotów: w szkole, z rówieśnikami, a w domu muszą mierzyć się z rozpadem rodziny, brakiem oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców. Główni bohaterowie – Ola i Łukasz – muszą nauczyć się radzić sobie w niełatwym świecie dorosłych. Czy im się to uda? To ciepła i pouczająca powieść, która pokazuje, co w życiu jest najważniejsze i że na miłość nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno”. 

źródło opisu : https://ksiegarnia-tuliszkow.pl/pl/searchquery/paj%C4%85czek+na+rowerze/1/phot/5?url=paj%C4%85czek,na,rowerze

I ostatnia propozycja: Drzewo do samego nieba Marii Terlikowskiej.

„Tytułowe drzewo rośnie wśród starych brzydkich kamienic okalających jeszcze brzydsze podwórko. Lubi je wielu lokatorów, ale przede wszystkim lubią je dzieci, a zwłaszcza chłopcy, którzy spędzają na nim każą wolną chwilę. Z tej perspektywy – kolejnych konarów rosłego drzewa – poznają sąsiadów, zaprzyjaźniają z nimi, uczą się rozumienia ich problemów, które są czasami bardzo trudne (np. samotność bardzo sympatycznej i życzliwej dzieciakom starszej pani, która podczas wojny straciła własne dzieci). Stare kamienice są przeznaczone do rozbiórki, a drzewo do wycięcia. A jednak to ono właśnie przetrwa – dzięki dzieciom i niektórym dorosłym. Piękna, pełna poezji opowieść o wydźwięku ekologicznym”.

źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/263192/drzewo-do-samego-nieba

Poniżej zdjęcia fragmentów proponowanych książek.

Miłej lektury!