Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To święto ma skierować wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych.

Głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, wyobraźnię i pamięć. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Maluszki  miały dziś okazję poznać świetną książkę wydaną przez Grupę Wydawniczą Foksal (Wilga) pt. „Otwórz bardzo ostrożnie. Uważaj na palce!” (tekst Nick Bromley, ilustracje Nicola O’Byrne).

Zaczynała się ona niepozornie. Miała być bajką o Brzydkim Kaczątku. Jednak pojawił się … ogon. Żeby sprawdzić, do kogo należał, przedszkolaki musiały bardzo ostrożnie przewrócić stronę. Ujrzały krokodyla. A że nie jest on łagodnym zwierzęciem, autor proponował odsunąć trochę książkę. Co takiego robił ten krokodyl? Otóż zjadał litery, najbardziej smakowały mu „o” i „s”. Należało koniecznie go powstrzymać. Aby to uczynić, sprytne Kaczątko w czerwonej czapeczce zachęciło dzieci, żeby poruszyły książką w lewo i w prawo, a wtedy zwierz uśnie. Gdy krokodyl zaczął chrapać, Kaczątko, dla oswojenia strachu przed paskudnym gadem, dorysowało mu spódniczkę, baletki i kokardkę. Widok krokodyla – baletnicy wywołał gromki śmiech. Krokodyl już nie był taki straszny. Kaczątko zachęciło jeszcze przedszkolaków do potrząśnięcia książką, by wytrząsnąć z niej potworka. Ale ten trzymał się całkiem nieźle. Ostatecznie znudził się Kaczątkiem i… wygryzł dziurę, przez którą przecisnął się na zewnątrz. Autentyczną dziurę w książce, przez którą można wyjrzeć.

Spotkanie pełne wrażeń, reakcja przedszkolaków zachwycająca.