Wędrówkę Szlakiem Piastowskim uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami i pilotem rozpoczęli od przybycia do Torunia, miasta kojarzonego  przede wszystkim z  Mikołajem Kopernikiem oraz toruńskimi piernikami,  od zwiedzenia z przewodnikiem miejskim średniowiecznej Starówki. Spacer po najważniejszych uliczkach i wizyta w najpopularniejszych zakątkach Torunia trwały około czterech godzin.                                                                                                             Na pewno na długo w  pamięci pozostanie czas spędzony w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Uczniowie i opiekunowie wzięli udział w warsztatach piernikarskich. Mieli okazję  posmakować pierniczków z Toruńskiej Manufaktury Piernika, doskonalić swoje umiejętności  w wyrabianiu tradycyjnych pierników oraz poznać tajniki ich pieczenia; pracowali z ciastem piernikowym,  odciskali w ręcznie rzeźbionych, drewnianych formach piernikarskich. Stworzyli piękne, korzenne ciasteczka w kształcie m.in. serc, podkówek na szczęście, aniołów. Przy okazji poznali  zalety niektórych przypraw, wykorzystywanych do wypieku ciast. Na koniec otrzymali zaszczytny tytuł czeladników piernikarskich, potwierdzony certyfikatem podpisanym przez samego Mistrza Bogumiła. Drugiego dnia w towarzystwie przewodnika najpierw zwiedzili Gniezno, pierwszą stolicę Polski. W programie znalazły się: klasycystyczna Rezydencja metropolitów gnieźnieńskich i prymasów, Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, Stare Miasto z XVI w., kanonie na Wzgórzu Lecha fundacji prymasa Potockiego z lat 30. XVIII w., Brama Gnieźnieńska, Pomnik Bolesława Chrobrego. W  Muzeum Początków Państwa Polskiego, na wystawie składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyli m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic,  księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów oraz  insygnia władzy biskupiej. Później przyszedł czas na Biskupin. Ogromne  wrażenie na uczestnikach zrobiło Muzeum Archeologiczne,  jego  niepowtarzalny klimat. Trzeci dzień –  przyjazd do Poznania-  był przeznaczony na  grę miejską  pt. „Wyścig Powstańców” – drużynową grę strategiczną osadzoną w realiach zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku: Jest 27 grudnia 1918 roku, pierwsze godziny walk. Zadaniem graczy było opanowanie strategicznych punktów w mieście, czyli miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Jednak, aby zdobyć te posterunki, gracze musieli opracować taktykę, wykazać się dobrą pracą zespołową  i sprawną komunikacją.  Dowódca prowadzący grę miał na sobie pełny mundur powstańczy. Ustanowił  u podnóża zamku  tymczasowy punkt dowodzenia, w którym  znajdowała się duża, stylizowana mapa przedstawiająca pole gry –  plan bitwy. Gra  rozpoczęła się odprawą w wojskowym stylu. Dowódca przedstawił plan bitwy i wybrał łączników dla każdej drużyny, były 4 drużyny-kompanie. Łącznicy dostali wojskowe mapniki z mapami i innym potrzebnym wyposażeniem,  karty zadań  przekazujące treści o Powstaniu Wielkopolskim.  Zwyciężyła kompania  Kai (4.), którą świetnie wspierali Dawid i pozostali „powstańcy”. Jako jedyni zdobyli  wszystkie punkty strategiczne. Wycieczkę zakończył  pokaz  Poznańskich Koziołków.  Nie zapomniano też o zakupie i posmakowaniu  lokalnego przysmaku – Rogala Świętomarcińskiego. Wędrówka Szlakiem Piastowskim  to niesamowita lekcja początków historii naszego państwa. Strona tytułowa: zdjęcia magnesów na lodówkę zakupionych na  wycieczce.