Dzięki uprzejmości i pomocy pani Mirki, cioci Maksia Frenia, uczniowie klasy pierwszej i drugiej mogli spotkać się w Rząsce ze znanym artystą rzeźbiarzem, prof. Czesławem Dźwigajem i obejrzeć Jego miejsce pracy. Pan Profesor w swym dorobku ma kilkadziesiąt pomników, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie; blisko 80 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą. Artysta jest również twórcą kilkudziesięciu tablic pamięci i popiersi, ponad 100 witraży i ponad 600 medali i plakiet.

Uwagę dzieci, zwłaszcza chłopców, przyciągnęły wiszące w galerii na ścianie stare pistolety, a na stoliku modele żaglowców. Ogromnym zaineresowaniem cieszył się zbiór kapeluszy z całego świata, dzwonków i medali. Chętni przymierzyli sombrero, hełm strażacki, czapkę szlachecką.

W pracowni wszyscy mogli zapoznać się z kolejnymi projektami artysty rzeźbiarza oraz spróbować swoich sił – przekonać się, że rzeźbienie w glinie nie jest prostą sprawą.

Uczniowie na długo zapamiętają spotkanie z panem Profesorem, szczególnie miłą atmosferę i życzliwe przyjęcie.