2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ma on na celu rozpowszechnienie literatury dziecięcej oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.

Od 2001 roku odbywa się w naszym kraju akcja społeczna Cała Polska czyta dzieciom, która ma za zadanie uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek;  zachęcić rodziców do czytania książek swoim dzieciom. Poczytajmy więc 2 kwietnia baśnie J. Ch. Andersena (i nie tylko) własnym dzieciom, wnukom, młodszemu rodzeństwu.

Brzydkie Kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu, Słowik, Dzielny ołowiany żołnierzyk to tylko kilka najbardziej znanych tytułów wzruszających opowieści najsłynniejszego baśniopisarza świata. Nastrojowy, mądry i piękny język baśni Hansa Christiana Andersena zachwyca kolejne pokolenia dzieci.

źródło: https://dziecisawazne.pl/miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci/