Dzień Czytania Książek (ang. Read a Book Day) obchodzimy 6 września. Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale rozpowszechniło się w innych krajach. Celem Dnia Czytania Książek jest zachęcenie ludzi do chwilowego oddania się tej intelektualnej rozrywce zamiast mediom społecznościowym i innym środkom przekazu, które nie sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.

Dzień Czytania Książek świętować można na wiele sposobów. Jeśli czytamy książki na co dzień, warto tego dnia zrobić to w innym, wyjątkowym miejscu, które może potem stać się tym ulubionym. Przy sprzyjającej pogodzie dobrze jest czytać na zewnątrz. Dzięki temu dodatkową korzyścią będzie przebywanie na świeżym powietrzu. Innym sposobem jest sięgnąć po książkę innego autora niż nasz ulubiony, poznać kolejny gatunek czy skorzystać z zasobów innej biblioteki lub księgarni. Jednym słowem – postawmy na nowość!

Dzień Czytania Książek to okazja, by zachęcić do tej rozrywki rodzinę i znajomych, którzy z lekturą są na bakier. Jeśli sami nie czytaliśmy od długiego czasu, 6 września to szansa na zmianę.

Czytanie książek ma znaczący wpływ na rozwój języka dziecka. Odgrywa równie ważną rolę w życiu dorosłych. Kształtuje umiejętność skupienia uwagi na jednej czynności przez długi czas. To szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy zdolność ta zanika w wyniku kontaktu z nowymi mediami. Są one dynamiczne, a informacje i obrazy w nich – niestałe. Tradycyjne czytanie pozwala więc uchronić się przed poważnymi skutkami rozwijającej się cywilizacji.

Biblioteka szkolna czeka, ZAPRASZAMY!

Źródło:  www.bimkal.pl      

https://wszechnica.com/dzien-czytania-ksiazek/