1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

Nasza szkolna społeczność po raz kolejny włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Uczniowie klas 4 – 8 prezentowali na lekcjach historii przygotowane przez siebie prezentacje, m. in. o uczestnikach zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy w 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”.

Źródło: https://sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-koronowie-kim-byli-wykleci-podziemie-niepodleglosciowe-1944-1963-w-swiadomosci-skazanych

https://www.gov.pl/web/edukacja/dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych

źródło (zdjęcie): https://siedlce.pl/aktualnosci/2023/aktualnosci-02-2023/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych